Barış Vakfı Başkanı: İmamoğlu’nun Kürt seçmenden oy alma ihtimali yüksek

Barış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tahmaz, artık günlerin kaldığı 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerine yönelik İstanbul merkezli değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul seçimlerinde Kürt seçmenlerin olası tavrını yorumlayan Tahmaz, “AK Parti İstanbul seçimini kazanırsa tamamen kontrolsüz ve denetlenemez bir güç haline gelecek’ algısı oluştu Kürt seçmende. Böyle bir tablo var” vurgusu yaptı. Tahmaz, buna karşın Ekrem İmamoğlu’nun “AKP’nin güvenlikçi politikalarından uzak durduğunu, ayrıştırmadığı için İstanbul’da Kürt seçmenin oylarını alabileceğini” ifade etti.

Barış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tahmaz, 31 Mart’ta gerçekleşecek seçimlere ilişkin İstanbul ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tahmaz, ‘AK Parti İstanbul seçimini kazanırsa tamamen kontrolsüz ve denetlenemez bir güç haline gelecek’ algısı oluştu Kürt seçmende. Böyle bir tablo var” dedi.

‘BU SİYASET KÜRT SEÇMENİ CHP-İMAMOĞLU’NA DOĞRU İTİYOR’

Bu tablo karşısında Kürt seçmenin 31 Mart seçimlerinde İmamoğlu’nu destekleyebileceği belirten Tahmaz şunları söyledi:

“31 Mart’taki Türkiye genelindeki yerel seçim bir tür İmamoğlu ile Tayyip Erdoğan seçimine dönüştü, İstanbul seçimine dönüştü. Kutuplaşmış toplumun her kesim için bu böyle algılanıyor. Bunu bu duruma getiren geçen seneki seçimlerden hemen sonraki açıklamasında “Hedef İstanbul seçimleri” diyen Cumhurbaşkanıdır. İstanbul seçimlerine çok önem verdiği bu cümlelerinden sonra süreç böyle işledi. Toplumun bütün kesimleri tabularını buna göre belirliyor.

Biz ne anlam yüklersek yükleyelim, ne anlam verirsek verelim doğru olup olmadığına bakmadan bu siyaset Kürt seçmeni CHP-İmamoğlu’na doğru itiyor. Kürt seçmenle bugüne kadar kurulan ilişki ve takınılan tutumların önemli payı olduğu kanaatindeyim. Yani bir biçimde bütün verilerde bunu gösteriyor. Ben İmamoğlu’nun Kürt seçmenden oy alma ihtimalini yüksek görüyorum. İstanbul en kalabalık bir Kürt şehridir.”

‘KÜRT SEÇMENİN AK PARTİ’Yİ TERCİH ETMESİ İÇİN BİR İŞARET YOK’

AK Parti ile DEM Parti seçmeni arasında büyük yarılmaların olduğunu kaydeden Tahmaz şöyle devam etti:

“5 yıldan fazladır AK Parti’nin güvenlikçi bir politikası var. Şimdi buna baktığımızda Kürt seçmenin AK Parti’yi tercih etmesi için bir işaret yok. Bunun altını çizeyim. AK Parti’nin Kürt siyasal hareketini tasfiye etmek, demokratik siyaset zemininden uzaklaştırma politikasında bir değişiklik yok. Bu durum AK Parti ile DEM Parti seçmeni arasında yarılmaya yol açtı. Bu yarılmayı kapatacak gözle görülecek bir politika yok. ‘AK Parti İstanbul seçimini kazanırsa tamamen kontrolsüz ve denetlenemez bir güç haline gelecek’ algısı oluştu Kürt seçmende. Böyle bir tablo var.”

‘İMAMOĞLU AYRIŞTIRMIYOR’

Ekrem İmamoğlu’nun AK Parti’nin ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı politikasından uzak durduğunu belirten Tahmaz şunları vurguladı:

“AK Parti’nin güvenlikçi politikalarına karşı bir tepki var. Diğer tarafta da İmamoğlu seçmeni ayrıştırmıyor, ötekileştirmiyor, güvenlikçi bir dil kullanmıyor. Bunlar Kürt sorununun çözümünü kolaylaştıran ya da barıştıran Kürtlerle bir arada yaşayan şeyler. Bunların etkisi vardır. Kürtler, DEM, HDP ya da Kürt sivil toplum örgütleri gibi şeyler AK Parti tarafından güvenlik sorunu ve tehdit olarak topluma sunuldu. Bundan uzak duran bir İmamoğlu profili var. AK Parti’nin olumlu sonuçlar üretecek, Türkiye’nin başka bir yola girmesi için olumlu ve kalıcı adımları attığını göremiyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x