Cezaevleri çok dolu olduğundan cinsel istismar suçluları serbest kaldı

T24 Dış Haberler

Birleşik Krallık’taki hapishane nüfusunun Ekim itibarıyla 88 bine yükseldiği ve 2028’de 110 bini aşması beklendiği açıklandı. 

Cezaevleri Baş Müfettişi Charlie Taylor, hapishane nüfusu krizinin “daha fazla yoksulluk, sefalet ve daha fazla şiddet riski anlamına geleceği” konusunda uyardı. 

İngiliz hükümeti daha fazla tesis inşa etme ve kısa cezaların ertelenmesine yönelik yasa çıkarma planlarını paylaştı. Muhafazakar Parti’nin 2019 seçimlerindeki önemli bir vaadi, 20 bin yeni hapishane inşa etmekti, ancak bu taahhüt sessizce iptal edildi.

Hapishanelerdeki yer eksikliği nedeniyle, çocukların dahil olduğu suçlar başta olmak üzere cinsel suçlardan suçlu bulunan pek çok kişinin hapis cezalarından kurtulduğu belirtildi.

Cezası ertelenen suçluların büyük kısmı hiç hapse girmemiş, hüküm giymiş cinsel suçlular.

Pediatri sınavını yeni geçen Dulwich’li tıp öğrencisi Paul Riozzi, telefonunda çocuk istismarı görüntüleriyle yakalanmıştı. 40 yaşındaki adam, uygunsuz görüntüleri çekme suçunu kabul ettikten sonra 12 ay süreyle meslekten uzaklaştırma cezasına çarptırıldı. 

66 yaşındaki Gordon Lane, 16 yaşından küçük olduğunu bildiği iki çocukla cinsel ilişkiye girmeye kalkıştı. Polis memurları tarafından yakalanan Lane, hapisten kurtuldu.

Adalet Bakanı Shabana Mahmood şunları söyledi: “Hapishaneler aşırı kalabalık ve daha fazla suçun üreme alanı haline geldi. Hükümet, hapishane nüfusu ve koşullarıyla ilgili zorluklar konusunda defalarca uyarıldı. 13 yıllık hükümetten sonra bu sorunu çözmek için hiçbir şey yapmamış olmaları onlar açısından büyük bir başarısızlıktır.”

Adalet Bakanlığı sözcüsü, “Ceza adaleti sistemi, pandeminin ve avukatların grevinin ardından, özellikle duruşmayı bekleyenler arasında hapishane nüfusunda benzeri görülmemiş bir artış gördü ve pandemi öncesine göre 6 bin tutuklu mahkum artışı oldu. Hapishane hizmeti, bu baskıların yönetilmesine yardımcı olmak için hücrelerin hızla konuşlandırılması ve hücrelerin ikiye katlanması gibi önlemleri zaten uygulamaya koydu ve hükümet, 20 bin yeni yer inşa etmek için Viktorya döneminden bu yana en büyük hapishane inşa kampanyasını yürütüyor; ihtiyacımız olan alana sahibiz” diye konuştu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x